Nová zelená úsporám podpoří méně produktů. V boji proti nekvalitě bude poprvé vyžadovat nezávislé certifikace
Ministerstvo životního prostředí otevřelo další kolo dotačního programu Nová zelená úsporám. Žadatele přitom v letošním roce čeká jednodušší administrativa, financování předem, ale na druhé straně i o něco nižší příspěvek a menší počet podporovaných tepelných čerpadel. Odborníci se shodují, že zúžení výběru je na místě. Dříve nastavená podpora totiž mohla žadatele uvádět v omyl.
V seznamu výrobků podporovaných programem Nová zelená úsporám k dnešnímu dni chybí 2670 tepelných čerpadel. Nově na webových stránkách portálu ale přibyla hláška, že je v kategorii nově nastaven filtr, díky kterému jsou zobrazeny pouze výrobky s certifikátem z nezávislé akreditované zkušebny. Deklarace výkonu samotným výrobcem tedy už nebudou brány v potaz.
„Nová zelená úsporám bude dostupná pro nižší počet produktů, což považujeme za velmi pozitivní krok k ochraně spotřebitele, jelikož stát bude nyní podporovat produkty, jejichž kvalita je ověřená nezávislou třetí stranou. Seznam podporovaných výrobků tak lze nově chápat i jako částečné vodítko kvality,“ uvádí k novince Jan Potucký, ředitel oborové Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Pokud totiž výrobce v minulosti o zařazení produktu do výzvy usiloval, měl na výběr ze dvou možností. Tou první bylo potvrzení uváděných parametrů v nezávislé certifikované zkušebně. Druhou pouhá vlastní deklarace firmy o tom, že výrobky jsou popsány správně. „Výsledek byl takový, že se do programu mohla snadno dostat i necertifikovaná no name tepelná čerpadla, o jejichž kvalitě je důvodné mít pochybnosti. Žadatelé ale často považovali podporu programu jako dostatečnou záruku. Vážíme si proto skutečnosti, že se tento přístup daří od letošního roku napravit,“ doplňuje Potucký.
Program přitom uznává dvě možné varianty certifikace. Tou první je evropská značka kvality Q label, kterou uděluje Evropská asociace pro využití tepelných čerpadel, druhou opět evropská značka Heat Pump Keymark. Obě certifikace přitom v České republice zajišťuje Strojírenský zkušební ústav. A cena certifikace se může vyšplhat až na stovky tisíc korun. Další certifikační autority jsou pak definovány i v zahraničí.
Vlivem úpravy se tak zatím v nemilost dostane více než dva a půl tisíce dříve podporovaných výrobků. Renomovaní výrobci a distributoři si ale změnu chválí. „Sami jsme delší dobu upozorňovali na to, že by bylo vhodné, aby v rámci programu Nová zelená úsporám byly zaregistrovány pouze výrobky s vydaným certifikátem 3. strany, protože jenom takovýto „nezávislý“ dokument 1000 potvrzuje uváděné technické parametry výrobcem,“ říká ředitel společnosti Panasonic pro Českou republiku Petr Horký a dodává: „Nezávislá certifikace je pro nás vlastně samozřejmostí a měla by být pro každého zodpovědného výrobce.“
Soulad s nově nastavenými parametry dotační podpory potvrzuje i Pavel Hendrich, produktový manažer značky Vaillant. „Jde o důležitou a pozitivní změnu, kterou jako výrobce kvalitních tepelných čerpadel velmi vítáme. Ocení ji hlavně ale také koncoví zákazníci, kteří budou mít na trhu tepelných čerpadel lehčí orientaci, když státem podporované budou pouze výrobky s doloženou certifikací.“
Úskalí ovšem výrobcům může přinést nastat v případě velkého počtu kombinací jednotlivých komponentů systému tepelného čerpadla, jelikož je nutné každou takovou kombinaci certifikovat zvlášť. „Jde nejen o finanční náklady, ale nakonec i o možné kapacitní problémy jednotlivých certifikovaných zkušebních ústavů a velkou administrativní zátěž u výrobců i samotného Ministerstva životního prostředí,“ upozorňuje Petr Horký ze společnosti Panasonic s tím, že nejvíce kombinací vzniká v případě tepelných čerpadel typu vzduch – vzduch. V jejich případě by pak zákazníci mohli být ochuzeni o část výběru i v případě kvalitních výrobků.