Pro spotřebitele

Mýty a pověry - jak je to doopravdy?

1. Tepelná čerpadla nefungují v zimě, když je venku velmi chladno
To je častý mýtus, ale moderní tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby i při nízkých teplotách efektivně fungovala. I při -20°C může tepelné čerpadlo stále čerpat teplo z venkovního vzduchu, byť s nižší účinností než při mírnějších teplotách. Existují také modely, které mohou být kombinovány s jinými zdroji tepla pro zajištění dostatečného výkonu.

2. Tepelná čerpadla jsou příliš drahá na instalaci
Instalace tepelného čerpadla může být investice, ale vzhledem k dlouhodobým úsporám na energiích (a často i dotacím) se náklady na pořízení mohou vyplatit. Navíc díky nízkým provozním nákladům mohou být úspory značné, a to i v porovnání s tradičními systémy vytápění.

3. Tepelná čerpadla jsou hlučná
Některé starší modely tepelných čerpadel mohly být hlučnější, ale dnešní technologie se zaměřují na tichý provoz. Moderní tepelné čerpadlo má obvykle velmi nízkou hlučnost, která neovlivňuje komfort domácnosti.

4. Tepelná čerpadla jsou efektivní pouze ve velkých domech
Tepelná čerpadla mohou být efektivní jak v malých, tak ve velkých objektech. Důležitá je správná dimenzace a výběr vhodného typu čerpadla (např. vzduch-voda, země-voda, voda-voda), což závisí na konkrétních potřebách domácnosti.

5. Tepelná čerpadla jsou složitá na údržbu
Údržba tepelného čerpadla je poměrně jednoduchá a nevyžaduje mnoho času. Pravidelná kontrola (např. čištění filtrů) a občasná revize odborníkem jsou dostačující k zajištění dlouhodobého a efektivního provozu

6. Tepelná čerpadla ohřívají vodu stejně jako plynový kotel
Tepelná čerpadla ohřívají vodu efektivně, ale jejich proces je odlišný. Mnohé modely tepelného čerpadla mohou mít nižší teplotu výstupní vody než klasické plynové kotle, což může vyžadovat přizpůsobení systému vytápění, například použití podlahového vytápění, které funguje efektivněji při nižších teplotách.

7. Tepelná čerpadla jsou ekologicky šetrná pouze pokud mají obnovitelný zdroj elektřiny
Tepelná čerpadla jsou mnohem ekologičtější než tradiční kotle na fosilní paliva, i když elektřina, kterou používají, není 100 % obnovitelná. Mají totiž daleko vyšší účinnost než běžné systémy vytápění a mohou snížit emise CO2 v domácnosti, i když používají elektřinu ze standardní sítě.